Przejdź do głównej zawartości

Wymiana dysku w Macbook Air 13 2017 na m2


Jestem wielkim miłośnikiem komputerów Apple. Uważam, że są one bardzo dobrze wykonane i przemyślane. Posiadam Macbooka Air 13 z 2017 roku (Model A1466) i jestem z niego bardzo zadowolony. Jedynym jego mankamentem jest zbyt mała pojemność dysku. Wersja laptopa, którą posiadam była wyposażona w dysk o pojemności 128 GB. Dla programisty .NET to stanowczo za mało! Ta pojemność starcza jedynie na zainstalowanie niezbędnych narzędzi programistycznych i stworzenie maszyny wirtualnej. A gdzie miejsce na inne dane? 

Zakup dysku pasującego do tego komputera o pojemności 512 GB to koszt ponad 2500zł. Nie warto narażać się na aż tak wysokie koszty - można to zrobić taniej. 
Wystarczy kupić adapter ze złącza Apple (12pin-16pin) na złącze m2 i kompatybilny dysk na m2. W sumie wydamy nie więcej jak 500zł, czyli 5 razy mniej jak w przypadku zakupu dysku przeznaczonego do Macbooka, a efekt będzie taki sam.
Samą przejściówkę zamówiłem z aliexpress za jedyne 30zł.
Po przeanalizowaniu tematu na forum postanowiłem zakupić dysk Adata SX6000 Pro o pojemności 512 GB. Dysk kosztował 400zł z wysyłką.  
Instalacja dysku przebiegła bez większego problemu. Wcześniej stworzyłem bootowalnego pendrive, abym bez problemu mógł zainstalować system. Komputer chodzi z taką samą szybkością jak przed wymianą dysku. 
Dzięki zwiększonej pojemności komputer zyskał drugie życie :) Ale niestety nie wszystko działa idealnie. 

  • Komputer przestał pokazywać czas pracy na baterii, pokazuje jedynie informacje, w ilu procentach bateria jest naładowana. Okazuje się że to nie jest wina dysku, tylko aktualizacji
  • Nie działa instalacja systemu przez internet - trzeba mieć bootowalnego pendriva z systemem.  
Mimo tych drobnych niedogodności myślę, że warto wymienić dysk w Macbook na kompatybilny ze standardem m2, w końcu za jedynie ułamek ceny nasz komputer zyska ogromną pojemność. 

Wykres przedstawiający wydajność dysku Adata SX6000 Pro w moim Macbook'u
Screeny z raportu systemowego odnośnie dysku zainstalowanego w komputerze

W razie pytań zapraszam do kontaktu, z chęcią pomogę :)
Przydatne linki



Komentarze

  1. A czy takie dyski https://www.oleole.pl/dyski-wewnetrzne-ssd,_Plextor.bhtml będą kompatybilne? Bo właśnie nie bardzo się na tym znam, a chcę zwiększyć pojemność w moim komputerze

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć,
    możesz podać dokładne oznaczenie dysku, albo link do sklepu/aukcji?

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, wie ktoś co może oznaczać problem i informacja ze dysk jest nie uruchamialny? Jest to wina tego akurat pojedynczego dysku czy bladnie dobrego modelu który jest nie kompatybilny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba znalazłem odpowiedz to wina złej przejściówki która nie obsługuje ssd

      Usuń
  4. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak widać zawsze można podrasować stary komputer, a macbooka zawsze szkoda sprzedawać:D Ja swój już oddawałam na serwis, na szczęście nic poważnego. Tu serwis www.i-src.pl może i komuś z was się przyda

    OdpowiedzUsuń
  6. Super, przydałoby mi się takie coś. Ja stawiam też na telefony od Appla. Na https://etuistudio.pl znalazłem ciekawe etui

    OdpowiedzUsuń
  7. Wydaje mi się, że jeśli potrzebny by wam był jakiś dobry i sprawdzony serwis takich laptopów, warto będzie zajrzeć tutaj https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/naprawa-zlacza-sluchawkowego/ . Mają spore doświadczenie w takich naprawach więc na pewno będziecie zadowoleni z ich usług

    OdpowiedzUsuń
  8. Zrobiłam reset na swoim maku i nie mogę zainstalować żadnego systemu ponieważ jest zbyt mało miejsca. Czy to wina dysku ssd wymienić na taki sam nowy czy z większa pojemnością? ( dysk 128gb)

    OdpowiedzUsuń
  9. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Virago 535, przedni gar nie pali tak jak trzeba

Ten wpis będzie mniej komputerowy, a bardziej hobbystyczno - mechaniczny. Tak jak wspominałem w zakładce O mnie, moim oczkiem w głowie jest mój wiekowy 22-letni motocykl Yamaha Virago 535. Jest to motor, który idealnie spełnia wymogi prawa jazdy kategorii A2. Nie jest wyposażony we żadne wtryski ani komputery pokładowe, jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie z gaźnikiem i dźwignią ssania. Pod koniec zeszłego sezony miałem problem z przednim cylindrem. Virago 535 ma silnik w kształcie litery V i posiada dwa cylindry, które potocznie nazywamy garami. Mój motocykl z trudem odpalał i po rozgrzaniu silnika okazywało się często że przedni cylinder jest zimny – nie działa. Doraźnie pomogło wymiana świec i wizyta u miejscowego mechanika, który zapewniał ze wyregulował gaźniki i coś tam jeszcze zrobił i na pewno wszystko będzie działać jak należy. Ponieważ był to już późny październik  i dni były coraz chłodniejsze  nie miałem szansy w pełni przetestować czy wszystko działa jak trze

Praca Licencjacka: Implementacja gry komputerowej gatunku Hack’n Slash w oparciu o silnik Unity3D

Tytuł tematu mojej pracy licencjackiej to  Implementacja gry komputerowej gatunku  Hack’n Slash w oparciu o silnik Unity3D. Celem pracy jest implementacja gry komputerowej w oparciu o istniejący silnik Unity.  Gra Samurai jest gatunku Hack'n Slash. W grze wcielamy się w samuraja, który ma za zadanie pokonanie przeciwników. Do dyspozycji mamy podstawowy atak mieczem. Wraz z ilością pokonanych przeciwników siła i żywotność na naszego bohatera zwiększa się. Dodatkowo, w pracy opisano problematykę tworzenia gier komputerowych, początki przemysłu gier komputerowym, rynek gier komputerowych i najpopularniejsze obecnie silniki gier. Skupiono się głównie na opisaniu silnika Unity i zestawu narzędzi, które on oferuje. Został też dokładnie opisany sposób powstania gry Samurai - wszystkie funkcje i świat gry.   Jeżeli ktoś był by zainteresowany przeczytaniem mojej pracy dyplomowej to jest ona dostępna w czytelniach biblioteki SGGW.