Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o złośliwym oprogramowaniu, czyli moja praca magisterska


Kilka dni temu zdałem egzamin dyplomowy i uzyskałem tytuł magistra informatyki. Temat mojej pracy dyplomowej to Złośliwe oprogramowanie, jako broń XXI wieku. Implementacja przykładowej aplikacji szpiegowskiej na platformę Windows.

Wybór tematu okazał się strzałem w dziesiątkę z racji ostatnich ataków WanaCry i (Not)Pety. Praca wzbudziła spore zainteresowanie. Celem jej była analiza szkodliwego oprogramowania. W części teoretycznej omówiłem, jakie są jego rodzaje, jakie szkody może wyrządzić oraz kto i po co je tworzy. Przeanalizowałem, w jakie sposób należy dobierać oprogramowanie antywirusowe, aby było najbardziej skuteczne i dopasowane do potrzeb użytkownika. Omówiłem także w jaki sposób należy skonfigurować stacje roboczą, aby zminimalizować szanse na infekcje złośliwym oprogramowaniem oraz skutki ataku w razie zarażenia. Część praktyczna pracy to implementacja w pełni działającego Keylogger'a w technologii .NET. Program przechwytuje każdy wciśnięty klawisz na klawiaturze, tworzy plik z raportami i wysyła go na zdefiniowany adres email. Po zaciemnieniu kodu jedynie 6 na 61 programów antywirusowych wg virustotal.com potrafi stwierdzić że plik zawiera złośliwy kod. Dodatkowo opisałem przykładowy atak przy użyciu tego narzędzia.

W przeciągu ostatniego półrocza miało miejsce wiele groźnych ataków złośliwego oprogramowania. Wiele firm musiało przerwać pracę z powodu awarii, straty spowodowane tymi atakami można liczyć w milionach. Pokazuje to, że systemy komputerowe wciąż bardzo często nie są odporne na ataki i trzeba jeszcze wiele w tej materii zrobić.

Jeżeli ktoś był by zainteresowany przeczytaniem mojej pracy dyplomowej to jest ona dostępna w czytelniach biblioteki SGGW.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli używamy systemów informatycznych to moim zdaniem należy korzystać z tych z zaufanych źródeł. Ja bardzo chwalę sobie system ERP https://www.connecto.pl/system-erp-do-zarzadzania-firma/ i jestem przekonana, że jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o zarządzanie firmą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy artykuł, jednakże aby zminimalizować ryzyko zetknięcia się ze złośliwym oprogramowaniem warto skorzystać ze sprawdzonych systemów. Dlatego we własnej firmie kilka lat temu wdrożyłam to rozwiązanie Ready_™ i po tym czasie mogę zdecydowanie stwierdzić, że doskonale się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wymiana dysku w Macbook Air 13 2017 na m2

Jestem wielkim miłośnikiem komputerów Apple. Uważam, że są one bardzo dobrze wykonane i przemyślane. Posiadam Macbooka Air 13 z 2017 roku (Model A1466) i jestem z niego bardzo zadowolony. Jedynym jego mankamentem jest zbyt mała pojemność dysku . Wersja laptopa, którą posiadam była wyposażona w dysk o pojemności 128 GB. Dla programisty .NET to stanowczo za mało! Ta pojemność starcza jedynie na zainstalowanie niezbędnych narzędzi programistycznych i stworzenie maszyny wirtualnej.  A gdzie miejsce na inne dane?  Zakup dysku pasującego do tego komputera o pojemności 512 GB to koszt ponad 2500zł. Nie warto narażać się na aż tak wysokie koszty - można to zrobić taniej.  Wystarczy kupić adapter ze złącza Apple (12pin-16pin) na złącze m2 i kompatybilny dysk na m2. W sumie wydamy nie więcej jak 500zł, czyli 5 razy mniej jak w przypadku zakupu dysku przeznaczonego do Macbooka, a efekt będzie taki sam. Samą przejściówkę zamówiłem z  aliexpress  za jedyne 30zł. Po przeanali

Virago 535, przedni gar nie pali tak jak trzeba

Ten wpis będzie mniej komputerowy, a bardziej hobbystyczno - mechaniczny. Tak jak wspominałem w zakładce O mnie, moim oczkiem w głowie jest mój wiekowy 22-letni motocykl Yamaha Virago 535. Jest to motor, który idealnie spełnia wymogi prawa jazdy kategorii A2. Nie jest wyposażony we żadne wtryski ani komputery pokładowe, jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie z gaźnikiem i dźwignią ssania. Pod koniec zeszłego sezony miałem problem z przednim cylindrem. Virago 535 ma silnik w kształcie litery V i posiada dwa cylindry, które potocznie nazywamy garami. Mój motocykl z trudem odpalał i po rozgrzaniu silnika okazywało się często że przedni cylinder jest zimny – nie działa. Doraźnie pomogło wymiana świec i wizyta u miejscowego mechanika, który zapewniał ze wyregulował gaźniki i coś tam jeszcze zrobił i na pewno wszystko będzie działać jak należy. Ponieważ był to już późny październik  i dni były coraz chłodniejsze  nie miałem szansy w pełni przetestować czy wszystko działa jak trze

Praca Licencjacka: Implementacja gry komputerowej gatunku Hack’n Slash w oparciu o silnik Unity3D

Tytuł tematu mojej pracy licencjackiej to  Implementacja gry komputerowej gatunku  Hack’n Slash w oparciu o silnik Unity3D. Celem pracy jest implementacja gry komputerowej w oparciu o istniejący silnik Unity.  Gra Samurai jest gatunku Hack'n Slash. W grze wcielamy się w samuraja, który ma za zadanie pokonanie przeciwników. Do dyspozycji mamy podstawowy atak mieczem. Wraz z ilością pokonanych przeciwników siła i żywotność na naszego bohatera zwiększa się. Dodatkowo, w pracy opisano problematykę tworzenia gier komputerowych, początki przemysłu gier komputerowym, rynek gier komputerowych i najpopularniejsze obecnie silniki gier. Skupiono się głównie na opisaniu silnika Unity i zestawu narzędzi, które on oferuje. Został też dokładnie opisany sposób powstania gry Samurai - wszystkie funkcje i świat gry.   Jeżeli ktoś był by zainteresowany przeczytaniem mojej pracy dyplomowej to jest ona dostępna w czytelniach biblioteki SGGW.