Przejdź do głównej zawartości

Narzędzia do programowania


W poniższym artykule opiszę narzędzia, z jakich korzystam, na co dzień podczas wytwarzania oprogramowania.
  •          Visual Studio – IDE dla programistów utworzone przez Microsoft. Oprogramowanie to jest darmowe zarówno  dla indywidualnych programistów jak i dla użytku komercyjnego.
  •          Visual Studio Code – darmowy bardzo wygodny edytor dla programistów utworzony przez Microsoft. Jest to nowoczesne i lekkie narzędzie, które idealnie się sprawdzi przy tworzeniu aplikacji internetowych. Ciekawostką jest że Visual Studio Code zostało stworzone za pomocą framework Electron.
  •          SQL Server Management Studio – darmowe oprogramowanie do zarządzania bazą danych dostarczę przez Microsoft
  •          Notepad++ - bardzo rozbudowany darmowy edytor. Bardzo dobrze spisuje się podczas edycji kodów źródłowych aplikacji.
  •         7-zip – darmowy archiwizer, który obsługuje ogromną litość formatów.
  •         Source Tree – darmowe okienkowe narzędzie do zarządzania systemem kontroli wersji Git.
  •          Rejestrator kroków – wbudowane w Windows narzędzie do pomocy w rozwiązywaniu problemów z nowopowstałymi programem. Oprogramowanie to rejestruje wszystkie czynności podczas pracy aplikacji, co pomaga w odtworzeniu problemu z testowaną aplikacją.
  •         Narzędzie wycinania – wbudowany w Windows program do robienia screenów aplikacji.
  •      Node.js – środowisko do wytwarzania aplikacji internetowych napisanych w języku JavaScript.
  •         Google Chrome – darmowa przeglądarka internetowa utworzona przez Google. Obecnie jest to najpopularniejsza przeglądarka, jest używana, przez co drugiego użytkownika. Przeglądarka ta obsługuje wtyczki.

Wtyczki do Chroma

Wtyczki w przeglądarkach internetowych znacząco poprawiają komfort i bezpieczeństwo na przeglądanych przez nas stronach internetowych. Poniżej znajduje się lista dodatków, które w znaczy sposób przyspieszają wytwarzania oprogramowania.
  •          uBlock – Wtyczka blokująca uporczywe i denerwujące reklamy, dzięki temu łatwiej przegląda się strony internetowe.
  •          Disconnect – Wtyczka blokuje zbierające informacje i śledzące ciasteczka na stronach internetowych.
  •          Hola! VPN – Prosty i łatwy w użyciu VPN, dzięki któremu będziemy mogli przeglądać strony internetowe, blokowane w Polsce.
  •          disable-HTML – Dzięki tej wtyczce będziemy mogli wyłączyć na konkretnej stronie internetowej JavaScript, CSS, obrazy, wyskakujące okienka lub ciasteczka.
  •          ng-inspector – wtyczka służąca do podglądu scope’a i kontrolera w oprogramowaniu napisanym w frameworku AngularJS. Jest bardzo prosta w obsłudze i przyspiesza proces debugowania aplikacji.
  •          HTTPS Everywhere – wtyczka wymuszająca protokół https(jest to szyfrowana wersja http) wszędzie tam gdzie jest to wspierane.
  •          Wappalyzer – Wtyczka sprawdzająca, w jakim języku jest stworzona strona internetowa. Wtyczka ta wykrywa zarówno technologie Frontendowe jak i Backendowe. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wymiana dysku w Macbook Air 13 2017 na m2

Jestem wielkim miłośnikiem komputerów Apple. Uważam, że są one bardzo dobrze wykonane i przemyślane. Posiadam Macbooka Air 13 z 2017 roku (Model A1466) i jestem z niego bardzo zadowolony. Jedynym jego mankamentem jest zbyt mała pojemność dysku . Wersja laptopa, którą posiadam była wyposażona w dysk o pojemności 128 GB. Dla programisty .NET to stanowczo za mało! Ta pojemność starcza jedynie na zainstalowanie niezbędnych narzędzi programistycznych i stworzenie maszyny wirtualnej.  A gdzie miejsce na inne dane?  Zakup dysku pasującego do tego komputera o pojemności 512 GB to koszt ponad 2500zł. Nie warto narażać się na aż tak wysokie koszty - można to zrobić taniej.  Wystarczy kupić adapter ze złącza Apple (12pin-16pin) na złącze m2 i kompatybilny dysk na m2. W sumie wydamy nie więcej jak 500zł, czyli 5 razy mniej jak w przypadku zakupu dysku przeznaczonego do Macbooka, a efekt będzie taki sam. Samą przejściówkę zamówiłem z  aliexpress  za jedyne 30zł. Po przeanali

Virago 535, przedni gar nie pali tak jak trzeba

Ten wpis będzie mniej komputerowy, a bardziej hobbystyczno - mechaniczny. Tak jak wspominałem w zakładce O mnie, moim oczkiem w głowie jest mój wiekowy 22-letni motocykl Yamaha Virago 535. Jest to motor, który idealnie spełnia wymogi prawa jazdy kategorii A2. Nie jest wyposażony we żadne wtryski ani komputery pokładowe, jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie z gaźnikiem i dźwignią ssania. Pod koniec zeszłego sezony miałem problem z przednim cylindrem. Virago 535 ma silnik w kształcie litery V i posiada dwa cylindry, które potocznie nazywamy garami. Mój motocykl z trudem odpalał i po rozgrzaniu silnika okazywało się często że przedni cylinder jest zimny – nie działa. Doraźnie pomogło wymiana świec i wizyta u miejscowego mechanika, który zapewniał ze wyregulował gaźniki i coś tam jeszcze zrobił i na pewno wszystko będzie działać jak należy. Ponieważ był to już późny październik  i dni były coraz chłodniejsze  nie miałem szansy w pełni przetestować czy wszystko działa jak trze

Praca Licencjacka: Implementacja gry komputerowej gatunku Hack’n Slash w oparciu o silnik Unity3D

Tytuł tematu mojej pracy licencjackiej to  Implementacja gry komputerowej gatunku  Hack’n Slash w oparciu o silnik Unity3D. Celem pracy jest implementacja gry komputerowej w oparciu o istniejący silnik Unity.  Gra Samurai jest gatunku Hack'n Slash. W grze wcielamy się w samuraja, który ma za zadanie pokonanie przeciwników. Do dyspozycji mamy podstawowy atak mieczem. Wraz z ilością pokonanych przeciwników siła i żywotność na naszego bohatera zwiększa się. Dodatkowo, w pracy opisano problematykę tworzenia gier komputerowych, początki przemysłu gier komputerowym, rynek gier komputerowych i najpopularniejsze obecnie silniki gier. Skupiono się głównie na opisaniu silnika Unity i zestawu narzędzi, które on oferuje. Został też dokładnie opisany sposób powstania gry Samurai - wszystkie funkcje i świat gry.   Jeżeli ktoś był by zainteresowany przeczytaniem mojej pracy dyplomowej to jest ona dostępna w czytelniach biblioteki SGGW.